pr 01 89 max

AKİDE ŞEKERİ

Osmanlı geleneğinin başkaca önemli bir lezzeti de Akide Şekeridir.
Akide "bağlılık" demektir. Eskiden Yeniçeriler akide şekeri hazırlayıp Osmanlı Meclisine sunarlarmış. Bu seremoni Yeniçerilerin Sultan'a olan bağlılık ve memnuniyetlerini sembolize eder, onların Sultan'a biat edeceklerini gösterirmiş. Yeniçeriler bu şekilde Sultan'a belirli bir akit ile bağlanmış olurlarmış.

Akide şekerinin benzersiz lezzetinin ardında yatan sır, kökeni 16. yüzyıla kadar dayanan sır şekerin ve meyvanın saatler boyunca bakır kaplar içerisinde yavaşça kaynatılarak karıştırılmasıdır. Bu aromatik lezzet daha sonra mermer tezgahlar üzerine dökülür ve becerikli ellerle hızlıca yoğrulur. Karıştırılıp yoğrulmuş olan bu lezzet daha sonra özel şeker makasları kullanılarak kesilerek son halini alır.

Geleneksel yöntemlerle hazırlanan "Lokum Istanbul" marka akide şekerini bu kadar farklı ve bu kadar özel kılan hammadde olarak kullanılan şekerin, kuruyemişlerin, aromaları, tazeliği, doğallığı içeriğinin ve akide şekerinin tadını tamamlayan balın kalitesidir.

Teneke kutular ve jelatin keseler içerisinde çeşitli ağırlıklarda ve "Lokum Istanbul"'un eşsiz ambalajları içerisinde kullanıma sunulan Tespih Akide Şekeri, akide şekerinin en popüler türüdür.

Lokum Istanbul :: Videoyu buradan izleyebilirsiniz.